Głos Szczeciński, Małgorzata Klimczak,
Zawody z przyszłością. Cukiernicy poszukiwani na rynku

W Branżowej Szkole I stopnia z oddziałami Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół nr 6 im. M. Reja kształcą się od lat uczniowie w zawodzie cukiernik. Ucząc się w tej klasie można zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu: prowadzenia procesów technologicznych w produkcji ciastkarskiej, prowadzenia dokumentacji produkcyjnej, rozliczeń technologicznego zużycia surowców i półfabrykatów, obsługi urządzeń technicznych.

Nasi cukiernicy uczą się zawodu przez trzy lata - mówi Danuta Sękalska, prowadząca zajęcia z uczniami. - W pierwszej klasie uczniowie poznają zasady żywienia, surowce, sposób ich przechowywania, wpływ na organizm człowieka. W drugiej klasie - półprodukty: masy, kremy, syropy, ciasta. W trzeciej klasie już cały asortyment, torty, dekoracje. Nauka w tym zawodzie umożliwia: zdobycie dyplomu cukiernika, uzyskanie świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie: produkcja wyrobów cukierniczych. Atrakcyjne warunki kształcenia zawodowego realizowane są w ramach zajęć praktycznych realizowanych w nowoczesnych pracowniach Centrum Kształcenia Praktycznego - pracowni cukierniczej, zajęć praktycznych odbywanych u rzemieślników w cukierniach, wymiany polsko - niemieckiej ze szkołą Berufliche Europa - Schule Des Landkreises Vorpommern - Greifswald z miejscowości Eggesin w Niemczech, certyfikowanych kursów kelnerskich, barmańskich i baristycznych, kursów realizowanych w ramach „Czas na zawodowców”. Oprócz tego uczniowie mogą się dokształcać w kółku cukierniczym. To właśnie dzięki temu mogą brać udział w Mistrzostwach Polski Uczniów Szkół Cukierniczych na Expo-Sweet 2018 r. Jest to miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą zaprezentować swoje umiejętności. Absolwent po uzyskaniu tytułu cukiernika może podjąć dalszą naukę w Branżowej Szkole II stopnia lub podnieść swoje wykształcenie zawodowe na kursach kwalifikacyjnych, prowadzonych przez naszą szkołę. W ubiegłym roku reprezentacja Zespołu Szkół nr 6 zdobyła wicemistrzostwo Polski, w tym roku zajęła 5. miejsce. W zmaganiach uczestniczyło 24 młodych i pełnych zapału adeptów sztuki cukierniczej. Z województwa zachodniopomorskiego do finału zakwalifikowali się Monika Kalicińska i Damian Stępień, uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. - Absolwent może podjąć pracę w cukierniach typu rzemieślniczego i dużych zakładach spożywczych oraz otworzyć własny zakład rzemieślniczy - mówi Danuta Sękalska. -Absolwenci mogą uzyskać dyplom czeladnika, który umożliwia podjęcie pracy w państwach Unii Europejskiej. Uczniowie swoje praktyczne umiejętności sprawdzają na warsztatach w szkole. Na każdych zajęciach mają określone zadanie do wykonania.

Rogaliki Szczecińskiego Gastronomika
Dziedzictwem Kulinarnym Pomorza Zachodniego

W dniu 11.09.2012 Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja został członkiem prestiżowej sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego. Szkoła dzięki swoim słynnym rogalikom szczecińskiego gastronomika otrzymała z rąk Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepy, logo Dziedzictwo Kulinarne Pomorza Zachodniego. Działalność szkolnego Centrum Kształcenia Praktycznego, wytwarzającego rogaliki jest dla regionu Pomorza Zachodniego powodem do dumy, ponieważ od wielu lat jest prowadzona z dużym zaangażowaniem lat, jest wizytówką szkoły w mieście Szczecinie, kraju, a regionu Pomorza Zachodniego w Europie. Od dnia otrzymania certyfikatu i przyjęcia do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego szkoła będzie wspomagać i promować region zachodniopomorski. Aby znaleźć się w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego przetwórcy żywności powinni wytwarzać produkty oparte na surowcach produkowanych w tym regionie oraz szczegółowo opisać jak powstały. Restauracje, punkty gastronomiczne i hotele, w tym Centrum Kształcenia Praktycznego Zespołu Szkół Nr 6, powinny m.in. używać składników i surowców wytwarzanych na Pomorzu Zachodnim (marmolada z dzikiej róży) i przygotowywać potrawy, które mają historyczne tradycje w regionie.